Handbal, Liga Naţională

Oltchim, succes facil la Plopeni

Luni seara, Oltchim s-a impus lejer la Plopeni, 36-21 (14-11) cu CSM Ploieşti, într-un joc în devans din etapa a VII-a a Ligii Naţionale. Campioana României a avut o primă repriză mai dificilă, trupa prahoveană pregătită de fosta mare jucătoare a Oltchimului, Simona Gogârlă, opunând o dârză rezistenţă. Diferenţa s-a făcut în partea secundă, când vâlcencele s-au desprins, rezolvând soarta partidei în primele opt minute ale reprizei, în care au punctat de şapte ori, primind în schimb doar două goluri. S-a terminat 36-21, iar Oltchim rămâne liderul campionatului, cu punctaj maxim, fiind urmată la patru lungimi de HCM Baia Mare.
Pentru Oltchim au marcat Stanca 7 goluri, Barbosa 6-foto, Neagu 5, Nechita 5, Brădeanu 4, Pineau 3, Curea 2, Manea 2, Vetkova 1, Bulatovic 1.