Fotbal, Liga a 2-a, Damila-Unirea 1-0

Victorie meritată pentru Damila

După trei etape fără victorie, Damila s-a impus azi, la Drăgăşani, 1-0 cu Unirea Alba Iulia, rezultat care îi păstrează pe alb-verzi pe locul 2. După duşul rece de la Mioveni, Lincar a făcut mai multe modificări în echipa de start şi astfel, în premieră, au apărut titulari Niculescu, Amet, Bucuroaia sau A. Stoica.
Damila a dominat prima repriză, în care a ratat câteva ocazii mari prin Posteucă, Geantă şi Ad. Popa. Imediat de la reluare, Unirea rămâne în inferioritate după eliminarea lui Potopea, care a primit al doilea cartonaş galben. Trupa lui Lincar se aruncă în atac şi în minutul 68 vine golul atât de mult aşteptat, Iosif Melcea (FOTO) reuşind să înscrie cu un şut din marginea careului mare. Până la final, tot Damila mai ratează prin Bucuroaia şi Ad. Popa.
Astfel, Damila câştigă şi rămâne pe locul 2, unul promovabil, fiind la trei lungimi în urma liderului Corona, dar având un punct avans faţă de Tg. Mureş şi ACS Poli.

Damila-Unirea 1-0