Fotbal, Liga a 2-a, CSM Rm. Vâlcea-ACS Poli 0-2

Degringoladă în Zăvoi

CSM rămâne ţintuită pe ultimul loc după ce a pierdut şi azi, în Zăvoi, 0-2 cu ACS Poli Timişoara. Cu un lot subţire numeric şi valoric, CSM se afundă tot mai mult în subsolul clasamentului.
Poli a fost clar echipa mai bună, a controlat disputa şi a marcat în minutul 19, când Boldea a punctat cu o execuţie frumoasă, şut la vinclu din marginea careului mare. Imediat, Vâlcea l-a pierdut şi pe I.Popescu (Foto), care a fost titularizat deşi era accidentat. Fără nicio idee tactică, CSM nu a putut construi nimic periculos la poarta lui Kirev. La pauză, ”Doctorul” Tudor face o schimbare ofensivă, cu NKongue în locul lui Daouda şi atacantul camerunez iroseşte o ocazie monumentală, în minutul 49, dar reia cu capul din doar câţiva metri. Poli a punctat din nou, în minutul 62, când experimentatul Bălace scapă singur în careu, îl driblează scurt pe Tufişi şi face 2-0, iar soarta punctelor este decisă. Spre final, oaspeţii sunt aproape de 3-0, dar lovitura de cap a lui Boştină şterge bara.
Conform aşteptărilor, CSM ajunge la al patrulea joc fără victorie şi rămâne în postura de „lanternă roşie”.

CSM-ACS Poli (0-1)