Fotbal, Liga a 2-a - Mioveni - Damila 4-1

Damila Măciuca, pană la Mioveni

Neînvinsă în meciurile din campionat de un an, Damila Măciuca a suferit la Mioveni primul eşec, scor 1-4

După un an de invincibilitate în campionat, în care a acumulat 23 de jocuri consecutive fără eşec, Damila a cedat la Mioveni.

Vâlcenii au început bine şi în minutul 16 Voinea a înscris cu un şut superb, la vinclu. Argeşenii au egalat însă repede, în minutul 22, prin Biceanu, care a profitat de o minge aruncată peste apărarea vâlceană şi l-a bătut pe Botaş. Mioveniul nu avea nicio victorie până la ora jocului cu Damila, fiind în mare foame de puncte, dar nimic nu anunţa dezastrul pentru olteni din partea secundă, în care au încasat trei goluri în ultimele 20 de minute. Botaş a intervenit salutar în faţa lui Răduţă, dar jocul s-a rupt din minutul 69, când centralul brăilean Decă a acordat foarte uşor un penalty gazdelor, acesta fiind transformat de Emil Dică. Pe final, argeşenii au mai punctat de două ori, prin Gălan (minutul 78), care a înscris cu un şut frumos, de la 20 de metri şi Simion (minutul 83), care înscrie după o cursă solitară. Prezent în tribună după ce recent a fost demis din postura de preşedinte al FC Olt, Gheorghe Constantin s-a arătat dezamăgit de echipa vâlceană. „Am fost dezamăgit de atitudinea celor de la Damila, jucătorii s-au ferit de contacte, antrenorul Lincar trebuie să ia măsuri. Cred că în Vâlcea trebuie să fie doar o echipă, acum Damila este formaţia mai bine plasată, dar şi lor le mai trebuie câţiva jucători”, a spus Constantin sr, care în curând ar putea ajunge în conducerea clubului. Miercuri, Damila joacă la Drăgăşani, de la ora 15.00, cu Unirea Alba Iulia, un meci în care trupa lui Lincar are prima şansă.