Pandurii rămân în coasta Stelei

Pandurii s-au impus la Bistriţa, 3-1 cu Gloria, şi trupa lui Grigoraş rămâne pe locul 2, la trei lungimi în spatele Stelei.

Gorjenii nu au impresionat în prima repriză, dar au deschis scorul în minutul 40, după o gafă de arbitraj, Matulevicius întorcând pe teren o minge ieşită în aut de poartă pentru golul lui Răduţ (40). Nici centralul Bocăneală, nici tuşierul Oniţă nu au observat că balonul depăşise clar tuşa înainte de a fi recentrată de lituanian.
Bistriţa a ripostat imediat şi Braganca a zguduit transversala. Înaintea startului părţii secunde, tehnicianul Nae Manea a fost eliminat după ce a făcut show, aruncând spre teren cu o targă. În minutul 55, Matulevicius a înscris de la marginea careului mic, după o pasă primită de la Grigoraş jr. Gloria a revenit în joc după ce Predescu a transformat senzaţional o lovitură liberă de la 30 de metri (71), dar Nistor a calmat lucrurile în final după un alt contraatac.
Pentru trupa lui Grigoraş urmează pe 21 octombrie derbyul de la Tg. Jiu, contra liderului Steaua.