Fotbal, Liga a II-a, CSM Rm.Vâlcea - Unirea Tărlungeni 2-0

Vâlcea, ca şi salvată de la retrogadare

CSM Râmnicu Vâlcea a câştigat azi, în Zăvoi, 2-0 cu Unirea Tărlungeni şi este salvată în proporţie de 99,99% de la retrogradare.
Vâlcea are nevoie doar de o remiză în ultima etapă, contra modestei Reşiţa, pentru a fi matematic salvată. Trupa lui Dulcea ar mai putea ajunge la baraj printr-o conjunctură total nefericită, să piardă la Reşiţa, iar Satu Mare şi Pâncota să remizeze în meciul direct, cu multe goluri (scor 3-3).
Oltenii au avut prima mare ocazie în minutul 24, după centrarea lui Vasile, dar Georgescu, din 4 metri, a reluat cu capul pe lângă poartă. Titularizat în poarta CSM-ului după trei ani şi jumătate, din lipsă de soluţii, antrenorul secund Robert Tufişi şi-a fracturat un deget în minutul 31 şi a fost înlocuit cu juniorul Teodorescu, care a debutat astfel în eşalonul secund. În finalul reprizei, braşovenii au avut două ocazii importante. Mai întâi, Şerban a reluat cu capul din 6 metri, puţin peste vinclul porţii, apoi tot atacantul Unirii a tras bine de la 16 metri, dar debutantul Iustin Teodorescu a scos de lângă bară. Pauza a venit însă perfect pentru echipa pregătită de Adrian Dulcea.
CSM avea să deschidă scorul în minutul 49, după ce a obţinut o lovitură liberă de la 17 metri, iar Andrei Artean a şutat violent, mingea a trecut prin zid şi a ajuns în plasă. Descătuşată după marcarea golului, CSM a avut mai multă luciditate în atac, Neagoe a pasat decisiv pentru Piscanu, dar juniorul oltenilor l-a luat la ţintă pe portarul Burlui (16 ani). Andrei Neagoe avea să aducă desprinderea, în minutul 66, printr-o execuţie frumoasă, voleu din 12 metri, iar CSM nu a mai avut emoţii pe final. Scăpaţi de emoţiile retrogradării, jucătorii vâlceni au cântat că aşteptă banii la vestiare, însă tăcerea era mult mai potrivită, la capătul unui sezon jenant.

CSM Râmnicu Vâlcea – Unirea Tărlungeni 2-0 (0-0)
Stadion Municipal, spectatori 400
Au marcat Artean 49, Neagoe 68
CSM: Tufişi (Teodorescu 32) - Vasile, Pîrvulescu, I. Stoica (cpt.), Dumitraşcu - Artean – Firţulescu (Cl.Ştefan 81), Piscanu, A. Neagoe (Iordache 70), R.Georgescu - C. Stoica. Antrenor: Adrian Dulcea
Unirea: Burlui - Vlăsceanu, Forika, Potecu, Cocan (Podlesnîi 80) - M. Popescu - M. Burlacu, Petra (Monea 71), Minciună, S.Marin - I. Şerban. Antrenor: Daniel Bona
Arbitri: Răzvan Drăgoi (Timişoara) - Răzvan Nistoran (Reşiţa), Călin Cimponeriu (Lugoj).

1 CSM Râmnicu Vâlcea 9 4 2 3 12-9 32

2 Olimpia Satu Mare 9 6 2 1 16-8 31
...............................................................................................
3 Şoimii Pâncota 9 6 0 3 11-11 31
4 Universitatea Cluj 9 3 3 3 10-10 28

5 Unirea Tărlungeni 9 3 2 4 17-11 20

6 Metalul Reşiţa 9 0 1 8 3-20 -10